Horchata: 10 funfact, amit biztosan nem tudtál Valencia valódi szuperfoodjáról

Íme a spanyolok válasza a mandulatejre.

Valenciában a megszokás szent és sérthetetlen. Ha úgy tartja kedvük, a helyiek bizony citromkarikával isszák a jegeskávét és természetesen eskü alatt vallják, hogy az igazi paella csak és kizárólag szabad tűzön készülhet, méghozzá parázsló narancságak fölött. Az igazi valenciai szuperfood mégsem a narancsos aromát őrző (?) sáfrányos rizs, hanem az horchata de chufa.

A spanyolban megszokott néma H-val operáló ital a paella világhírnévének „fele királyságára” biztosan rászolgálna, hiszen a forró mediterrán nyárban pálmaoázisként hűsít és rendkívül egészséges is. Lehet, hogy az elmúlt évek magtej-forradalma nem ért el Valenciába, de nincs is szükségük rá: a paella mellett az horchata de chufa sem véletlenül vált modern kori bálvánnyá néhány röpke évszázad alatt.

Borítókép: epicurious.com

1. Egy kulturált tigris

A valenciai horchata kizárólag chufából és vízből készül, cukorral és esetenként fahéjjal, valamint citrommal ízesítve. A chufa nem más, mint a földimandula, a mandulafű, a mandulapalka vagy a tigrismogyoró spanyol megfelelője, de úgy is mondhatjuk, hogy az apró gumós − a gumókból készül az horchata − kultúrnövény legkönnyebben azonosítható neve. Sem a mandulához, sem a mogyoróhoz nincs sok köze, hacsak az nem, hogy az íze erőteljesen emlékeztet mindkettőre. A chufa ugyanakkor nem fán terem, nem csonthéjjas és nem is olajos mag. Igazi csodabogár.

Horchata

2. Minden chufa horchata, de nem minden…

Noha eredetileg az ókori egyiptomiak egyik legfontosabb terményének számított, mára a Valenciában termesztett chufa − földimandula, mandulapalka, tigrismogyoró… − szinte száz százalékát horchata- és turrón-készítésre használják. Mégsem árt vigyázni, hiszen a világban több italt ismernek horchata néven, a valenciait pedig elsősorban a Mexikóban népszerű rizs alapú tejitalokkal könnyű összekeverni − amiknek ritkán van a mandulára emlékeztető íze…

3. Horchata frappuccino, horchata nélkül

Más veszélyek is leselkednek a chufa-rajongókra: a Starbucks franchise alig egy hónapja dobta fel tengerentúli kávélapjaira az új horchata frappuccinót, ami még véletlenül sem tartalmaz földimandulát (!), hiszen egyszerű mandulatejjel készül. Valószínűleg csak idők kérdése, hogy a hazai Starbucks pörkölőkben is megjelenjen az ál-horchata, súlyosbítva a mexikói gyorséttermek hazai rizstejes kínálatát. Igazi valenciai horchata de chufát találni nem könnyű Magyarországon, de szerencsére nem is reménytelen vállalkozás.

Horchata, egy kattintásra tőled

4. Cognac, champagne… chufa?

Bár a földimandula eredetileg a Nílus-völgyéből származik, és az ókori egyiptomiaktól valószínűleg arab kereskedők segítségével jutott el Spanyolországba, egyértelműen otthonra lelt a napfényes Valenciában. Jelenleg kétféle chufát (egy kerekded, valamint egy hosszúkás gumóval rendelkező növényt) termesztenek a tartományban, ahol 1995 óta hivatalosan is eredetvédettnek számít. Íme a bizonyíték: a valenciai horchata de chufának nincs párja a világon.

Kérsz?

5. „Ez arany, kislány!”

Mi sem bizonyítja jobban az horchata de chufa népszerűségét Valenciában, hogy a derék helyiek még egy − nincs erre jobb szó − kamu szóeredetet is kitaláltak a népszerű italnak. Az egyébként minden bizonnyal latin, illetve olasz eredetű horchata szó története „valencianizálva” egyenesen I. (esetleg II.) Jaume királytól ered, akit valenciai látogatása során egy csinos hölgy kínált meg az itallal. A király válasza sokat sejtető volt: Açò és or, xata (Ez arany, kislány!) Valenciai katalánul az horchata neve pedig nem más, mint orxata.

6. Horchatero

Ha már szóeredetnél tartunk, arról se feledkezzünk meg, hogy az horchata-készítés bizony saját szókincset is kitermelt magának az évszázadok során. Ahogy a halból halász, a borból borász lett a magyarban, úgy aggatják Spanyolországban az horchatero (horchatász? − csak vicc volt!) címkét az ital készítőire. Sőt, az horchatero leggyakrabban az utcai árus megnevezése, aki a nyári melegben modern vagy éppen kevésbé modern „oázis-bodéjával” menti a tikkadt valenciaiakat a kiszáradástól. (És néha pert nyer a Facebook ellen!)

7. Gróf úr, ez igazi superfood!

Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ami tulajdonképpen egy új cikk kezdete is lehetne. Az horchata de chufa ugyanis rendkívül egészséges, és ezt már a valenciai Alicante első demokratikusan megválasztott polgármestere is jól tudta. Soto Ameno grófja 1824-ben orvosa tanácsára „chufa-tej” kúrának vetette alá magát, és bár a gróf úr későbbi hogylétéről keveset tudunk, szinte lehetetlen, hogy ne javult volna az állapota. A chufa ugyanis nemcsak ásványi anyagokban, vitaminokban, esszenciális zsírsavakban gazdag, de immunerősítő és antioxidáns-hatású is…

8. Zavarbaejtően egészséges

A chufa pozitív tulajdonságainak listája már-már a teleshopok kendőzetlen optimizmusát (…) juttatja az ember eszébe. Az horchatában – miként az olivaolajban is – magas egy fontos telítetlen zsírsav, az olajsav mennyisége, továbbá sok benne az E-vitamin. Ezek az összetevők csökkentik az LDL („rossz”) és növelik a HDL („jó”) koleszterin szintjét, továbbá csökkentik az egyik leggyakoribb vérzsír, a triglicerid szintjét is. Az LDL koleszterin és a triglicerid felel az érfalak lerakódásainak kialakulásáért, ezért napi két-három pohárnyi horchata fogyasztásával megelőzheted az érelmeszesedést, védheted a szívkoszorúereidet, így jelentősen csökkentheted a stroke és a szívinfarktus veszélyét.

De itt még messze nincs vége! Az horchata de chufa csak úgy hemzseg az emésztést elősegítő enzimektől: van benne amiláz, lipáz és kataláz is. Ezek a természetes anyagok, amellett, hogy megkönnyítik az emésztést, elhárítják a puffadást is, csökkentik a telítettségérzést, ezért az horchata különösen ajánlott gyomorfájdalommal, gyomorsav-problémákkal és emésztési rendellenességekkel küszködőknek. Magas élelmi rost tartalma pedig elősegíti a székrekedési problémák megoldását és testsúlyunk megtartását. Kiváló forrása a foszfornak, a magnéziumnak, káliumnak, kálciumnak és vasnak. Magas cink tartalma miatt pedig igen élénkítő hatású… Folytassuk?

9. Orxata Sound System

Aligha a felsorolt pozitív élettani hatásai miatt, de az horchatáról (emlékeztek: valenciai katalánul orxata) még egy zenekart is elneveztek. A mediterrán drum ‘n’ basst és elektronikus alapokat az Orxata Sound System gyakran valenciai népzenével (!) tarkítja, ezáltal egészen egyedi és energikus dallamokat kapunk. A jelenleg szünetet tartó formáció koncertvideóit látva könnyű megállapítani: az Orxatának (is) vannak pozitív élettani hatásai, és határozottan élénkít…

10. Horchata sajttortáról és egyéb démonokról

Igazi bónusz, hogy az horchata de chufa édeskés, valóban mandulára emlékeztető ízvilága desszertek készítésére is felhasználhatjuk. Valencia tartományban ennek nagy hagyománya van, de ha szeretnénk a kellemeset a hasznossal, azaz a finomat az egészségessel ötvözni, mi is kísérletezhetünk. Ezúttal egy sajttorta receptjét osztjuk meg veletek, amire szerencsére egyszerre mondhatjuk: „Jó étvágyat” és „Egészségetekre!”

Hozzávalók (25 cm-es formához):
  • 1 liter horchata de chufa
  • 2 csomag zselatin
  • 4 ek cukor vagy más azonos értékű édesítőszer (pl. eritrit)
  • 10 natúr vagy tejszínes kockasajt
  • 1 ek friss citromlé
  • 150 g háztartási keksz
  • 125 g margarin vagy vaj
  • fahéj a díszítéshez
Elkészítés:
  1. Mielőtt nekilátnánk, fontosnak tartom elmondani, hogy a keksz alap, a hagyományos reszelt háztartási keksz helyett lehet babapiskóta, vagy a háztartási keksznél édesebb Albert keksz is lehet. Bátrabbak zabkekszekkel is próbálkozhatnak.
  2. Első lépésként daráljuk le a kekszet és keverjük össze a lágyra melegített margarinnal vagy vajjal.
  3. A kapott masszával béleljük ki a tortaforma alját, egyenletes vastagságúra eldolgozva, tegyük a hűtőbe és hagyjuk addig pihenni míg a krém elkészül.
  4. Öntsük az horchatát, a cukrot (vagy édesítőt), a kockasajtokat és a citromot egy lábosba és lassú tűzön folyamatosan kevergetve melegítsük addig, amíg a kockasajtok el nem olvadnak.
  5. A folyamat gyorsítása érdekében használhatunk botmixert is a teljes elegyítéshez. A kockasajtok helyett használhatunk hasonló mennyiségben Philadelphia sajtkrémet is.
  6. Amikor az egész sima krémmé keveredett, adjuk hozzá apránként a zselésítő anyagot, továbbra is folyamatosan kevergetve, hogy ne legyen csomós.
  7. Melegítsük, kevergessük óvatosan tovább amíg forrni nem kezd, ekkor vegyük le a tűzről.
  8. Vegyük ki a hűtőből a tortaformát és a tűzről levett krémet öntsük rá a keksz masszára. Apránként öntsük, hogy a meleg krém ne olvassza fel a keksz alapot. Egy kanállal vagy egy késsel óvatosan terítsük egyenletesen a krémet.
  9. Hagyjuk kihűlni és tegyük a hűtőbe legalább 2 órára, de akár egy egész napra.
  10. Fahéjjal, vagy gyümölcsökkel díszítsük, de tehetünk rá tört csokoládét, tört mogyoró vagy mandulát is.
  11. Tálaláskor tehetünk mellé gyümölcs öntetet és tejszínhabot.
További receptek az Horchata blogon.

Start typing and press Enter to search